Barvy - Psychologie, tajemství a teorie barev

barvy ? teorie ? Základ barev
   

Základ barev

Barva je vždy hra světel, kdy oko, které je citlivé na tři základní barvy (červená, zelená a modrá) zprostředkuje mozku výsledný barevný obraz zkombinovaný základními barvami. Pro zobrazování barev na monitoru či fotografii se používají jiné základní barvy (viz RGB a CMYK).

Výběr jedné barvy at už v oblasti webdesignu nebo interieru bytu je většinou to nejjednodušší. Problém nastane až když chceme doplnit jinou aby spolu vzájemně ladili a doplnovali se.

Ke každé barvě existuje její analogická barva, která ji doplnuje a ladí s ní. Vždy se jedná o barvy, které jsou umístěny vedle sebe na ose barevného spektra . Další možností je barva komplementání, která leží na druhé straně barevného kruhu a tyto kombinace dávají pestřejší vzhled.

komplementarní a analogické barvy


Výběr správných barev ovšem nejvíce záleží osobním a pocitovém vnímání.

Monochromatické barvy

Mezi další způsob výběr barev patří tzv. Monochromatické schéma, které se určuje a definuje přidáváním světlosti k primární barvě, kterou jste si vybrali. Monochromatické barvy

 

Základní monochromatické schéma můžete doplnit nějakou komplementární barvou a výrazně tak oživit celkový barevný dojem.


barvy ? teorie ? Základ barev     stats: 0